ses teli nodülü kisti

Ses teli Nodülü Nedir?

Genellikle mesleğini sesiyle icra eden ya da sesinin çok veya yanlış kullanan kişilerde ortaya çıkar. Bu yüzden ses tellerinin en çok birbirine çarpan ve titreşen orta kısmında oluşurlar. Karşılıklı olarak ses tellerinde bir nasır gibi görülürler. Gün sonuna doğru artan ses kısıklığı ve nefesli ses ile kendini gösterirler. Sigara ve reflü nodül oluşumunu kolaylaştırmakta ve tetiklemektedir. Ses terapisi ses tellerine doğru çalışma davranışı kazandıracağından ses teli nodüllerinin tedavisinde en etkili yöntemdir. Birçok ses teli nodülü ses terapisi ile gerilemektedir.

Ses Teli Nodüllerinde Ameliyat Yapılır mı?

Ses terapisine uyum sağlayamayan veya terapi ile gerileme olmayan hastalarda ses teli nodülleri ameliyat ile tedavi edilebilirler. Her hangi bir kesi ve dikişe gerek duymaksızın ses teli nodülleri ağız içerisinden girilerek ameliyat yapılırlar. Hastalar genellikle aynı gün taburcu olurlar.

Ses Teli Nodülü Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

4-5 gün boyunca mutlak ses istirahati yani hiç konuşmamanız gereklidir. Tekrarlamaması için ses terapisi almanız gerekecektir.

Ses Teli Nodülü Kansere Dönüşür mü?

Ses teli nodülleri iyi huylu lezyonlar olduğu için kansere dönüşmezler.

Ses Teli Polibi Nedir?

Ses tellerinin her hangi bir kısmında oluşabilen salkım gibi saplı kabarıklıklardır. Sesini hor kullanan kişilerde görülür. Boğazda takılma hissi, seste çatallaşma ve ses kısıklığına sebep olur.

Ses Teli Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

 

Ses teli poliplerinin tedavisi ameliyatla poliplerin alınmasıdır. Kısa süren ve ağız içinden yapılan bir operasyondur. Her hangi bir kesi veya dikişe ihtiyaç duyulmaz. Hasta genelde aynı gün içinde taburcu olmaktadır. Ameliyat sonrasında genelde 3-4 günlük bir ses  istirahati önerilmektedir.

Ses Teli Polipleri Ameliyattan Sonra Tekrar Oluşur mu?

 

Ameliyattan sonra hasta ses sağlığına dikkat etmezse, sesinin hor kullanmaya devam ederse ses teli poliplerinin tekrar oluşma ihtimali mevcut.

Ses Teli Kisti Nedir?

Ses telleri boyunca yerleşebilen sıvı dolu baloncuklardır. Kayganlığı sağlayan salgı bezlerinin tıkanması sonucu oluşurlar. Seste çatallanma ve kısıklık oluştururlar. Tedavi şekli ameliyat ile çıkarmaktır.

0

You may also like

ses kısıklığı
Ses Kısıklığı
ses terapisi
Ses Terapisi
ses hijyeni
Ses Hijyeni

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir