Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NE KADAR SÜRER? Burun estetiği yani rinoplasti sonrası iyileşme süreci kullanılan tekniğe, yapılan müdahalenin şekline, hastanın kişisel özellikleri doğrultuşunsa farklılık gösterir. Burun estetiği sonrası ortalama iyileşme süresi 7 ve 10 gün arasında değişir. Birçok hasta işine ya da okuluna bir hafta gibi kısa bir sürede rahatlıkla dönebilir.

Burun estetiği sonrası olası şikayetler

Burun estetiği ameliyatının ardından kullanılan tekniğe göre yüzde özellikle göz bölgesinde morluklar ve şişlikler oluşması doğaldır. Kapalı teknik ile gerçekleştirilen kırmadan burun estetiğinde morarma ve ödem oluşma riski diğer tekniklere göre çok düşük olur. Hasta burun estetiği ameliyatından sonraki 3 gün içinde ameliyatın etkileri hızla azalmaya başlar. İlk hafta içinde basit ağrı kesicilerle giderilebilen baş ağrısı, kulaklarda basınç ve solunum kanallarında nefes alma gibi sorunlar görülebilir. Bazı hastalar soğuk algınlığına benzer bir rahatsızlık hissettiklerini de belirtirler. Bu tarz şikayetleri olan hastalara ağrı kesici ve buz kompresi yapmaları tavsiye edilir. Birçok hastanın hiç şikayeti olmaz.

Atel ve koruyucu bant konfor sağlıyor

Günümüzde artık tampon ve alçı tekniği yerine silikon atel ve özel koruyucu bantlar kullanılmaktadır. Bu sayede hastaların kulakların basınç ve nefes alamama şikayetleri giderilmiş durumdadır. Silikon bantlar ameliyattan hemen sonra bile hastanın rahat nefes almasına yardımcı olur. Burun üstüne yapıştırılan korucu bantlar ise alçının verdiği rahatsız edici hissin ortadan kalkmasını sağlar.

Ameliyattan sonra burun birkaç hafta hassaslığını korur

Burun estetiğinden sonra hasta aynı gün ya da bir gece sonra evine gidebilir. Özellikle ilk 3 gece başınızı yastıkla destekleyerek, dik bir pozisyonda uyumanız tavsiye edilir. İlk iki hafta boyunca burnunuzu kesinlikle sümkürerek temizleyin. Deniz/Okyanus suyu kullanarak temizlemeye özen gösterin. Genellikle 3 gün içinde atel çıkarılır ve burnun üzerinde çeşitli renk seçenekleri olan bantlar takılır. Bu süre içinde burnun hareket etmesine yol açacak kuvvetli ve uzun çiğneme gerektiren yiyecekler tüketilmemelidir. Yüz kaslarının, dolayısıyla burnun, çok hareket etmesine neden olacak mimikler mümkün olduğunca engellenmelidir.

Diğer aktivitelere ne zaman geçilmelidir

Kuvvet gerektiren ve zorlayıcı egzersizlerde en az iki hafta süresince uzak durulmalıdır. Ayrıca burnunuzu çarpma, sürtme ve kaza gibi durumlara karşı korumalısınız. Bunun için topla yapılan aktivitelerden uzak durmalısınız. Burnunuza sürtme ihtimali olan giysiler yerine önden düğmeli ve rahat giyilip çıkarılan kıyafetler seçmelisiniz. Deniz, havuz ve sauna gibi yerlere en az 4 hafta gitmemeli, hatta ne zaman gidebileceğinize doktorunuzdan tam olarak bilgi almalısınız. Burnunuzun üzerine yük bindirmemek için gözlük yerine doktorunuzun belirteceği süre içinde lens kullanın. Güneşin zararlı ışınlarına karşı krem ya da şapka kullanarak koruyucu önlem alın. Sağlık beslenmek, düzenli dinlenmek, sigara ve içki kullanmamak da iyileşme sürecinin rahat ve hızlı geçmesine yardımcı olur. Biyografim Manisa’nın Salihli ilçesinde doğan Dr. Niyazi ALTINTOPRAK ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesine girmeye hak kazanmıştır. 6 yıllık tıp eğitiminin ardından Şırnak Devlet Hastanesine mecburi hizmetini yapmak üzere atanmıştır. Mecburi hizmetinin ardından TUS ta başarı sağlayarak İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesine Kulak Burun Boğaz ihtisasına başlamıştır. 4 yıllık eğitiminin ardından uzman olarak Tuzla Devlet Hastanesine atanmış ve 4 yıl burada görev yapmıştır. Asistanlığı ve uzmanlığı süresinde ilgi duyduğu orta kulak cerrahisi, burun estetiği ve baş boyun kanserleri üzerine çalışmalarına devam etmiştir. Bu konularla ilgili yurt içi ve yurt dışında birçok kurs, toplantı ve kongreye katılmıştır. 2017 yılı itibari ile Maltepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalında öğretim görevlisi olarak kariyerine ve akademik hayatına devam etmektedir. Doktora tezi: Ratlarda sisplatin ototoksisitesinde intratimpanik alfa lipoik asidin etkinliğinin oto akustik emisyon ile araştırılması. Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: +90 553 788 0 216

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

You may also like

Burun Düzeltme Ameliyatı Hakkında
Burun Kaldırma İşlemi
Burun Eğriliği Şikayetleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir