Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı

Burun ucu; deri, cilt altı yumuşak doku, kıkırdak ve iç mukozadan oluşur. Burun ucu kıkırdakları, burun deliklerinin çatısını oluşturan yarı esnek “n” şeklinde iki adet kıkırdaktan oluşur. Bu kıkırdakların en üst birleşim bölgesi burun ucunu yapar. Burun ucunun normal yapısını bozan kazanılmış veya gelişimsel nedenler burun ucu düşüklüğü nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

Burun ucunun “güzel” olarak algılanması için, burnun genel olarak yüzdeki oranların dışına taşmaması, kişinin yüzünde farklı anatomik bozuklukların olmaması ve dışarıdan bakan kişinin ruh hali etkili olabilir. Bir kişinin, yüz hatları orantılı ve burnun uç kısmı da “güzel” olarak ifade ediliyorsa aşağıda sayılan anatomik detayların o burun ucunda mevcut olması muhtemeldir.

İdeal burun şekli ile ilgili olarak genel olarak ifade edilebilecek birkaç bilgi:

  • Burun ucu genişliği, gözünüzün geni
  • şliği ya da kulaklarınızın arasındaki mesafenin 5′ te 1′ i kadar olmalıdır (ya da her iki gözün iç kısımları arasındaki mesafe kadar olmalıdır)
  • Burun ucu ve üst dudak arasındaki açı olan nazolabial açı bayanda yaklaşık 100 erkekte 90 derece civarındadır
  • Dudaklar, burun ucu ile çene arasındaki hayali düz çizginin gerisinde kalmalıdır
  • Burun uzunluğu (dikey eksende hesaplandığında), alındaki saç çizgisi ile çene arasındaki mesafenin 3′ te biri kadar olmalıdır.
  • Alın ve burun kökü arasında 115-130 derece arasında bir açı bulunmaktadır.

Düşük burun ucu, insanın yüzüne yorgun bir görünüm verir. Beyin gördüğü simgeleri, daha sonraki benzer durumlarda kullanmak için onlara anlam katıp değer yükleyerek depolayan bir yapıya sahiptir. Örnek verecek olursak; kel bir kişinin kendi yaşıtlarından daha yaşlı görünmesi beyin algısıyla ilgili bir durumdur. Yaş ilerledikçe burun ucu kıkırdakları zayıflar ve burun ucu deri ve yumuşak dokusu yapısı bozulur. Sonuçta burun ucu uzar ve düşer. Bu da insanların toplumsal hafızasına yerleşir. Genç insanlarda görülen düşük burun ucu problemi onların benzer yaştaki emsallerinden yaşlı, yorgun ev mutsuz görünmesine sebep olur. Bu da burun ucu ameliyatlarını aslında göründüğünden çok daha önemli hale getiren bir etmendir.

Burun ucu kaldırma ameliyatı sonrası

Burun ucu düzeltme ameliyatları sonrasında hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Evde ilk bir hafta yatarken başınızı yüksekte tutmak şişliklerin inmesini kolaylaştırır. Bununla birlikte birkaç gün sonra bantlar ıslatılmadan kısa süreli ılık duş alınabilir.  Burun ucunun düzeltilmesi operasyonu sonrasında kısa süre içerisinde günlük hayata dönülebilir.

  Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: +90 530 135 0455

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

You may also like

Rinoplasti Ameliyatı Fiyat
revizyon
En Uygun Lazerli Burun Estetiği
erkek burun estetiği
Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

admn