Bademcik, ya da hekimlerin ifadesiyle tonsil, üst solunum yollarında bulunan, vücudu savunmakla görevli, lenfoepitelyal özellikteki irili ufaklı dokuların her birini ifade eder. Ancak bu kavram pratikte, bademciklerin en büyükleri olan boğaz bademciklerini, yani tonsillapalatinaları, tanımlamak için kullanılır. Geniz eti burnun tam arkasında, burun yolunu, yani solunum yolunu kesen bir nöbetçi şeklinde yerleşmiştir. Bu dokunun etrafında kapsül yoktur, yutak dokusuyla arasında kati sınırlar belirlenemez. Dil kökü bademcikleri, dil kökü denilen dilin arka üçte bir kısmına yerleşmiştir. Dil kökü bademciklerinin de kapsülleri yoktur, dil kökü dokusuyla aralarında kati sınırlar belirlenemez.

Bademcikler 3-10 yaş arasında en aktif dönemini yaşar, ergenlikten itibaren ise fonksiyonel ve hacimsel olarak geriler.

 

Ameliyat gerektiren kesin durumlar;

 

  • Üst solunum yolunun bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması
  • Bademcik etrafında abse (Peritonsillerabse)
  • Kötü huylu tümör şüphesi
  • Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri.

Göreceli kriterlerin en başında sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları gelmektedir.

1 yılda > 5-7 bademcik iltihabı atağı

Ardışık 2 yılda her yıl >3-5 atak

Ardışık 3 yılda her yıl >1-3  atak olması durumunda ameliyat öneriyoruz.

Bademcik ameliyatlarının %40`ı bu nedenle yapılmaktadır.

 

Genel olarak ameliyat yaşı 3-4 yaş olarak uygundur. Ancak tıkayıcı apneye yol açmışsa zorunlu hallerde daha erken yaşlarda da ameliyat yapılabilir.

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyatlarımda thermalwelding yöntemini kullanmaktayım. Neredeyse sıfır  kanama  olmakta ve ameliyat sonrası  çok daha az ağrı oluşmaktadır. Ancak hangi yöntem kullanılır ise kullanılsın bademcik ameliyatından sonra her zaman  kanama riski olduğu unutulmamalıdır.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrasında 2 hafta boyunca bir miktar ağrı olması doğaldır. Genel olarak çocuklarda ağrı daha az ve kısa süreli olup 3-4 gün içinde belirgin olarak azalmaktadır.

Ağrı özellikle yutkunma ve yutma sırasında olur ve kulağa vurabilir.

Ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir, genellikle basit ağrı kesiciler yeterli olmaktadır ancak bazı kişilerde daha güçlü ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekebilir.

Ameliyattan sonraki ilk 3-4 saatlik sürede hasta tam olarak anestezi etkisinden çıkmadığı için yemesi ve içmesi yasaktır. Ne zaman ağız yolu ile gıda alacağınızı hemşireniz size bildirecektir.

Genel olarak bol miktarda ılık su içilmeli, yumuşak, ılık ve tahriş etmeyen gıdalar alınmalıdır.

Ameliyat günü ve ameliyat sonrası

1. gün: Küçük miktarlarda ancak sık aralıklarla su, süt, meyve suları, komposto, şerbet, dondurma, tanesiz çorba, buzlu çay, ayran.
2-3. günler: İlave olarak oda sıcaklığında yoğurt, nişasta peltesi, püre, makarna, puding gibi yumuşak gıdalar.
4. Günden sonra:Tahriş edici ve çok sıcak olmamak kaydı ile normal diyete başlanabilir, ilk 2 hafta içinde batma ve tahriş etme riski olan ekmek kenarı, kraker, bisküvi tarzı gıdalar almayın.

 

Ameliyat sonrası konuşmanızın genizden gelmesi normaldir ve bu durum 3 hafta kadar sürebilir.

Ameliyat sonrasında ateşinizin 0,5-1 derece artması normaldir. Daha yüksek ve uzun süreli ateş genellikle susuz kalmaktan kaynaklanır. Bol sıvı almanıza rağmen ateşiniz yüksek seyrediyorsa doktorunuzu arayınız.

Ameliyat bölgesinde beyaz, kirli gri renkte bir zar oluşacaktır. Bu zar doğal iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve ortalama 2 hafta içinde kaybolur.

2-3 gün evde dinlenmelidirler. Ameliyattan 6-7 gün sonra okula dönebilirler. En az 14 gün spor faaliyetlerinde bulunmamalıdırlar.

Hangi periyotta olursa olsun ağızdan taze kırmızı kan gelmesi veya kanlı kusma olması durumunda doktorunuza başvurunuruz.